ADER angajează Expert planificare

Asociația de Dezvoltare Economică și Regională - ADER angajează Expert planificare în cadrul proiectului ”POlitici în Turism pentru o Dezvoltare Durabilă” finanțat în cadrul Programului Operațional Capacitate Administrativă implementat în parteneriat de către:
Agenția de Dezvoltare Durabilă a Județului Brașov - ADDJB - beneficiar
Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului din Județul Brașov - APDT Brașov - partener
Asociația de Dezvoltare Economică și Regională - ADER – partener

Obiectivul general al proiectului este creșterea capacităţii ONG-urilor de la nivel naţional, în special din domeniul turismului, de a formula şi promova propuneri alternative la politicile publice privind turismul, iniţiate de Guvern.

Îndeplinirea obiectivului se concentrează pe creşterea calităţii şi eficienţei activităţilor/ acţiunilor de implicare a ONG-urilor din domeniul turismului în demersul de a formula şi promova propuneri alternative la politicile publice iniţiate de Guvern cu scopul dezvoltării/ promovării unui turism sustenabil.

Rezultatele vizate:

  • 20 de persoane din ONG-uri şi parteneri sociali instruiţi în domeniile advocacy şi lobby și 20 de persoane instruite/ formate în managementul destinației;
  • minim 250 de persoane din ONG-uri şi parteneri sociali participante la dezbateri publice pe tema turismului;
  • minim o politică publică alternativă elaborată în domeniul turismului;
  • o platformă de comunicare pentru consolidarea dialogului social și civic implementată la nivel național;
  • minim o politică publică alternativă în domeniul turismului promovată și acceptată.

Condiții minime Expert informare și selecție grup țintă:
- Studii superioare de lungă durată - 4 ani
- Experiență în implementarea de proiecte cu finanțare europeană, dobândită în calitate de expert, coordonator, manager, asistent manager, etc. – minim 1 an
- Experiență de lucru cu autorități publice locale și centrale
- Experiență de lucru cu ONG-uri
- Experiență în organizarea, coordonarea și derularea de evenimente/workshop-uri
- Experiență în activitatea de lobby și advocacy / elaborare de politici publice.

Competențe solicitate:
- Utilizare PC;
- Abilități de comunicare, moderare discuții;
- Competențe organizatorice și de coordonare;
- Permis auto categoria B.

Durata vizată pentru post – 11 luni
Program flexibil – 42 de ore/ lună (11 luni), disponibilitate pentru deplasări.

Locația pentru derularea activității sunt regiunile: Nord-Est, Sud-Est, Vest, Nord-Vest.

Atribuții:
 Coordonează activităţile de organizare a dezbaterilor publice pe tema turismului în regiunile de dezvoltare: Nord-Est, Sud-Est, Vest, Nord-Vest. și a unei întâlniri de lucru la nivel național;
 Inițiază / organizează întâlniri cu reprezentanți ai ONG-urilor si autorităților publice din domeniul turismului în vederea dezbaterilor cu privire la problemele turismului;
 Identifică locațiile privind organizarea dezbaterilor publice pe tema turismului;
 Se ocupă de identificarea grupului țintă participant la dezbateri – angajați, membri, voluntari din cadrul ONG-urilor cu activitate în domeniul turismului și personal sau reprezentanți din cadrul autorităților publice centrale și locale cu activitate în domeniul turismului;
 Încheie acorduri de parteneriat cu potențiale ONG-uri participante;
 Participă la dezbaterile publice și colectează informațiile pentru a fi ulterior diseminate pe platforma de comunicare;
 Colectează informații despre destinațiile pe care le reprezintă acestea, de la ONG-urile din regiunile de dezvoltare menționate;
 Diseminează în cadrul dezbaterilor, informații cu privire la cursurile de formare de lobby și advocacy și identifică persoanele ce vor participa la aceste cursuri și la cursurile de managementul destinației;
 Organizează cursurile de managementul destinației în colaborare cu expertul ce va fi angajat pe această activitate;
 Organizează 4 dezbateri publice regionale; organizează și participă la 2 întâlniri de lucru naționale; participă la dezbateri publice regionale organizate de aplicant și sprijină aplicantul în organizarea întâlnirilor de lucru naționale;
 Participă la elaborarea propunerilor de politici publice.

Activitatea desfășurată de Expertul planificare va fi susținută de documente justificative – rapoarte de deplasare, acorduri de parteneriat încheiate cu ONG-urile, liste de prezență de la dezbaterile publice și de la întâlnirea de lucru de la nivel național, fotografii, ordine de deplasare etc.

Persoanele care corespund cerințelor vor fi selectate și vor fi invitate pentru a participa la interviu.